Profesionálna cudzinka (2016, 63´)

“Švajčiarsko pre mňa bolo ako raj… Pre penzistov. Všade, kam som vstúpila, ostávali krátery.” Dokumentárny film o spisovateľke Irene Brežnej, emigrantke z komunistického Československa, ktorá bola šťastná ako vojnová korešpondentka v Čečensku. 

Viac informácií www.facebook.com/@profesionalnacudzinka/

Trailer https://vimeo.com/191615603

Osemnásťročná Irena Brežná krátko po okupácii Československa v 1968 nechtiac nasledovala svojich rodičov do emigrácie. Musela čeliť nielen pre ňu nepochopiteľnej novej kultúre, ale aj výčitkám svedomia, že nebojovala o svoju vlasť. Aj preto odišla písať o disidentskom hnutí vo Východnej Európe a o ruskej invázii v Čečensku. Postupne zisťujeme, ako vznikala inšpiratívna patchworková identita Ireny Brežnej, geograficky situovaná nielen medzi Švajčiarsko, Nemecko, Francúzsko a Slovensko, ale aj na africký kontinent či do Ruska. V jej vlasti, ktorá sa volá emigrácia, sa hovorí mnohými jazykmi a pohybujú sa v nej zaujímaví a pestrofarební ľudia. Film prináša unikátne archívne zábery i čerstvé slzy i smiech.

Film o Irene Brežnej (narodenej v roku 1950) chce ukázať veľmi úspešný, ale napriek tomu veľmi ťažký proces vytvárania novej identity / identít po emigrácii v mladom veku. Kolekcia intímnej skúsenosti hrdinky, rôznych členov jej rodiny a medzinárodných spolupracovníkov je prezentovaná v dynamickej štruktúre, ktorá prezentuje jej športového a neposedného ducha. Sledujeme jej život na bicykli (čiastočne pomocou GoPro kamery) prostredníctvom niekoľkých “jazykových hniezd”, ktoré charakterizujú jej rôzne životné obdobia - slovenčinu ako jazyk kolektívnej identity v mladom veku, ruštinu ako jazyk disentu, vojny i zmyslových skúseností, francúzštinu ako štart skúmania inakosti (i pomoci) v Afrike a napokon nemčinu, jazyk jej zrelých rokov a jej novinárskych i literárnych úspechov.

Film vznikol a je distribuovaný s podporou Audiovizuálny fond, Rozhlas a televízia Slovenska a Grimaldi Production.

Photo © Vasilij Ščekoldin, Anna Grusková and Personal Archive by Irena Brežná